Dovednosti, povinnosti pomocnice a chůvy
Chůva je velmi stará společenská profese. Služby těchto zaměstnanců využívaly rodiny od nepaměti. Mimochodem, u některých národů bylo zvykem mít chůvu pro každé dítě, bez ohledu na bohatství jejich rodičů. V současné době se tato profese oživila, získala nové rysy, ale její podstata zůstala stejná.
Pokud hledáte chůvu pro vaše dítě, je nutno pochopit, jaká by měla být zvolená kandidátka. Určete pro sebe, jakou ženu chcete mít vedle svého dítěte. Vezměte v úvahu všechny možné charakteristiky, počínaje vizuální a slovní (vzhled, výška, věk, řeč), protože právě tyto údaje získáte jako první. Dále je třeba se zaměřit na vzdělání, zkušenosti uchazeče o zaměstnání, její osobní život (přítomnost dětí, manžela), názory na výchovu dětí. Je snadnější hledat, když víte, koho přesně hledáte. Můžete načrtnout okruhpovinností při hlídání dětí.
Také se rozhodněte pro sebe, jaký tón by měl zaměstnanec nastavit, když komunikuje s vaším dítětem. Chcete, aby chůva byla velmi pedantská a diskrétní? Nebo by se měla raději stát ukázkovým vzorem pro děti? Nebo jsou pravidla ve vaší rodině nade vše? To vše je na vás, ale nezapomeňte chůvě říci, jaké výchovné strategie se má držet.
Bezpochyby má dobrá chůva velmi rozvinutou lásku k dětem, je upřímná a přátelská vůči ostatním. Samozřejmě by měla být profesionální. Tento rys není vidět pouhým okem, je nutno se zeptat uchazečky na předchozí práci a povinnosti.
Dobrá chůva je výkonná, určitě bude dodržovat stanovy a zvyky rodiny, ve které pracuje. Zároveň však může nenápadně vyjádřit rodič svůj vlastní názor na výchovu dítěte a argumentovat jím. K tomu musí být chůva maximálně taktní a poctivá. Je možné, že mladí rodiče budou těžko sami podnikat nějaké kroky a kvalifikovaná pomoc ze strany chůvy bude vítaná. Ale pokud nechcete, aby chůva zasahovala, je lepší, abyste to řekli hned na pohovoru.
Nejdůležitějším tajemstvím dlouhodobé práce domácí pomocnice je schopnost přizpůsobit se potřebám a požadavkům zaměstnavatelů. Samozřejmě, kromě toho musíte mít mnoho jiných dovedností, ale bez schopnosti najít společnou řeč s vlastníky domu, ve kterém pracujete, nebude spolupráce fungovat.
Flexibilita je jednou z nejdůležitějších dovedností domácí pomocnice. Žena se musí umět přizpůsobit požadavkům rodiny, ve které pracuje, nemusí se jí nic dvakrát vysvětlovat, sama si zvolí pracovní postupy nebo si dokonce vymyslí své. V tomto případě není vzdělání zaměstnance příliš důležité, vše závisí na dovednostech.
Vyžaduje se také schopnost organizovat vlastní práci a v případě potřeby koordinovat činnost jiného personálu domova. K tomu je velmi důležité, aby se zaměstnanec cítil sebejistě a autoritativně, byl rozeným vůdcem. Disciplinovanost a taktnost jsou také velmi užitečné. Bude-li na sebe náročná, bude moci cítit zodpovědnost za vlastní práci, pomůže jí objektivně zhodnotit svou činnost a plnit úkoly. Pokud žena umí správně zacházet s penězi, zaměstnavatelé jí mohou dát i funkci Hospodyně, což činí.
Povinností hospodyně je především péče o dům, která zahrnuje všechny potřebné práce. Pomocnice musí vytvořit pohodlí v domě, aby byl čistý, krásný a útulný.
A k tomu je třeba provádět následující úkony:
- denní suché a mokré čištění;
- generální úklid, který se provádí obvykle jednou nebo dvakrát měsíčně;
- péče o nábytek, povlaky a šatní skříň;
- péče o pokojové rostliny a domácí zvířata;
- vaření a nákup potravin (po dohodě);
- platba účtů, provádění jiných malých pochůzek.
Co je součástí povinností chůvy?
- Plnohodnotná péče o dítě;
- Dodržování denního režimu dítěte;
- Provádění všech nezbytných hygienických postupů;
- Udržování pořádku v dětském pokoji;
- Udržování hraček, věcí, nádobí dítěte čisté;
- Doprovod na procházkách;
- Vaření zdravého jídla;
- krmení;
- Duševní vývoj dítěte (vývoj řeči, psaní, matematika, čtení)
- Estetický a tvůrčí vývoj (výkres, modelování, šití, Hudba, Umění, etiketa)
- Fyzický vývoj dítěte (aktivní hry, Sport);
- Organizace volného času, návštěvy kulturních a volnočasových Center;
- Doprovod dítěte do školy / ze školy;
- Příprava na školu;
- Pomoc a kontrola při plnění všech domácích úkolů;
- Vedení dítěte k samostatnosti;
- Generální úklid;
- Aktuální úklid (suché a vlhké čištění místností) ;
- Utírání prachu na skříních, policích, jiných površích a interiérových předmětech;
- Mytí oken a zrcadel;
- Výměna ložního prádla a osušek;
- Praní a žehlení ložního prádla;
- Praní prádla (stroj a ruční), odstraňování skvrn, třídění věcí před praním;
- Třídění oblečení, rozložení věcí podle míst;
- Zalévání květin, tření listů před znečištěním a prachem;
- Čištění koberců a čalouněného nábytku vysavačem a čisticími prostředky, péče o domácí spotřebiče, kancelářské vybavení, vybavení interiéru;
- Odmrazování a mytí chladničky;
- Mytí nádobí, desky, digestoře;
- Čištění dlaždic;
- Čištění v kuchyňských skříních a linkách;
- Mytí trouby a dalších kuchyňských spotřebičů;
- Vynášení odpadků;
- Čištění dlaždic, umyvadla, záchodu, koupelny, sprchového koutu;
- Otírání kohoutků a dalších kovových částí speciálními prostředky;
- Vaření, servírování na stůl, konzervování potravin (po dohodě) ;
- Nákup potravin a domácích prostředků (po dohodě) ;
- Péče o domácí zvířata (po dohodě) ;
- Předání věcí do čistírny.